Náš tým


Péťa Špilka Kykalová

průvodkyně a koordinátorka


"Ze školních lavic do lesa" 

Les, hory, moře, cesty, les. To jsou místa, kde jsem šťastná. Děti, to jsou bytosti, s nimiž ráda znovu a znovu žasnu nad krásou a dokonalostí všeho, co nás obklopuje. Objevujeme spolu svět. A taky řádíme: skáčeme v kalužích, lezeme po stromech, sledujeme pulce či slepice, pláčeme, utíráme nudle, půl hodiny sledujeme kolonu ruměnic: odkud lezou, kam, v kolika a kdo jim zkříží cestu, zalepujeme bolístky zvířátkovými náplastmi a hlavně se hodně smějeme a filozofujeme.

Co mě formuje

Nejvíce mě změnily a stále mění mé dvě děti (Šíma, 8 a Štěpa, 6). Spolu s mým mužem mi ukazují, kým jsem a kým chci být, aby oni mohli jít v životě lehčím krokem než jsem dlouho šla já (možná). Učí mě, že vše se neustále mění, že nelze ulpívat, že vždy má smysl se zvednout a jít za světlem, blížit se k němu, spolu.

Vzdělání

Pohádka, děti a divadlo (2004), Mgr. Učitelství francouzského jazyka pro SŠ na FF MUNI, Mgr. Humanitní environmentalistika na FSS MUNI (2011), Kritické myšlení (2014), Respektovat a být respektován (2014, 2018), Jóga smíchu (2018), 7 návyků skutečně efektivních lidí (2021), Kooperativní výuka (2021), Formativní hodnocení (2021), TEFL for young learners (2021), Mindfulness pro děti (2022).


Anička Němcová 

průvodkyně a koordinátorka


"Od slovníku do lesa"

Původním povoláním jsem učitelka a překladatelka francouzštiny. Od mala se ale moje cesta vinula podél dětí. S příchodem vlastních začaly doposud spíše náhodné skutečnosti zapadat do sebe, následoval kurz za kurzem a jistě ne náhodou vše vyústilo ve vytvoření Edulínu.

Co mě formuje

Dětský svět mě každý den dobíjí novou energií do života; všechna ta bezbřehá radost, jiskřivé oči, zvídavé otázky, jedinečná dětská přirozenost... Moudrost těch malých osůbek mě vrací k sobě samé, k respektu, upřímnosti, emocím, ke smysluplným a opravdovým hodnotám. Denně mě zas a znovu zve, abych se na svět podívala dětskýma očima - a to prostě miluju.

Mám ráda svoji rodinu, strakáče Edu, fráninu, voňavý papír v knížkách, vítr ve vlasech, gumový medvídky, puntíky, cestování, cizí řeči, legraci, hory, louky, stromy, řeky. Mám ráda vůni a barvy lesa za každého počasí, v každém ročním období; mám ráda ten pocit svobody, který člověka naplní, když vkročí. Ve spojení s dětským vesmírem a psíma chlupama pro mě neexistuje duši milejší místo :)

Vzdělání

2023: První pomoc pro děti, konference Žijeme v zahradě hrou, Letní škola od ALMŠ pro učitele v lesních školkách, kurz konceptu Začít spolu, 2022: Studium Asistent pedagoga, kurz Teorie typu - Šárka Miková, kurz Psychosomatika - psychoterapeutka Soňa Procházková, 2021: kurz Rodičem v páru - psychoterapeutka Soňa Procházková, 2020: semináře Učíme se venku a Svobodná hra manželů Danišových, 2019: Canisterapeutický kurz se psem Edou, kurz Nevýchova a Výchova bez poražených, 2018: kurz Respektovat a být respektován, nyní ve výcviku na lektorku, 2014: Mgr. Překladatelství a tlumočnictví francouzského jazyka, Francouzská filologie FF MUNI Brno


Áďa Matoušková 

průvodkyně, webmaster


"Návrat ke kořenům"

Čerstvý vzduch, volný prostor, měkoučký mech, vůně jehličí a stavební materiál pro skřítčí domečky všude, kam se podíváš. Les, louka, hory... Je jedno, co z toho, hlavně když můžu být v přírodě. A s kým tu chci být ze všeho nejvíc? Se svoji skvělou rodinou, která má dobrodružnou duši. Se dvěma rarášky, veselou psí slečnou a skvělým mužem.

Co mě formuje

Ráda čtu a předčítám knížky, vymýšlím rýmy, hledám hlubší význam slov, tvořím bojovky, rozvíjím dětskou představivost. Mám ráda tiché ranní procházky se psem, chůzi v mokré trávě, běhání, jógu, zmrzlinu, borůvky... Je toho tolik :)

Vzdělání

V kratší pauze mezi dětmi jsem působila také jako lektorka Psychomotorického vývoje a udělala si kurz Respektovat a být respektován. Přes léto pořádám příměstský tábor Skautský prázdninový klub (již od roku 2017) pod záštitou skautského střediska K. Šimka v Hradci Králové. Skautský svět je mi tolik blízký, že jsem se v roce 2019 stala členkou týmu dětského časopisu Ben Já Mína. Jsem jeho šéfredaktorkou a mou největší doménou je rubrika Příroda. Mojí věrnou společnicí je psí fenka Yukča.

V dětském světě je mi moc hezky. Vše je čitelné, bez přetvářky, manipulace, zbytečných hádek... Věřím, že dobrý začátek má ohromný smysl. Jsem neskonale vděčná, že jsem součástí krásného uskupení a můžu sledovat zrod našeho "dítka" skřítka Edulína od prvopočátku. Je mi ctí starat se o zázemí, být jedním z kořenů, který vyživuje naši společnou představu. Společně se potkáme Klubíku Edulínek, ale i v zázemí školky.


Barča Kremsová

průvodkyně na MD, výpomoc všeho druhu


"Cesta do lesa"

Ráda zdolávám hory, kopce i malé kopečky, napnu fyzické síly a rozhlédnu se. Doma jsem v Hradci Králové a do našeho krásného lesa vedly moje kroky vždy za uklidněním a utříděním si myšlenek.  A za sportem. Před pár lety jsem s jednou malou holčičkou objevila, že les je také místem dobrodružných výprav, učebnou, hřištěm i tělocvičnou, nekonečnou zásobárnou stavebního materiálu. A taky že v lese je skvělé být sám a možná ještě lepší s kamarády. Teď se těším na další roky lesních výprav s jedním malým chlapcem.            A možná taky právě s vámi.

Co mě formuje

Lidé. Moji rodiče, kteří mě vychovali. Moje babička, která mě nikdy nesoudila. Někteří učitelé svým vstřícným přístupem ke studentům. Moje děti, které mě vracejí k opravdové motivaci, objevitelské radosti a prožívání přítomných okamžiků. Můj muž, který je mi oporou. Moji přátelé a známí, kteří mě v mnohém inspirují.

Vzdělání

Kurz Teorie typu, Šárka Miková, 2022

Učíme se venku a Svobodná hra manželů Danišových, 2020

Montessori úvodní kurz, 2019

Respektovat a být respektován, 2018

Magisterské studium fyzioterapie, 2012


Lenka Dlabolová

průvodkyně


"Skautské srdce"

Pro mnohé Ufína, odkojená skautingem, který byl pro mě (krom rodiny) nejvýznamnějším formujícím prostředím. Jsem maminkou 3 synů, kteří mi stále rozšiřují obzory i ukazují hlubiny. Miluju svěží vánek, pohled z výšky, ruce v pytli se zrním, pohyb, barvy, lidské příběhy, čerstvé ovoce, šustění listí, spaní pod širákem, komiksy, rozmanitost a mnoho dalšího.

Co mě formuje

Práce s dětmi ve skautském oddíle mě přivedla ke studiu speciální pedagogiky, která mě spolu s láskou k výtvarnu nasměrovala k psychoterapeutickému výcviku. Tento mix mi otevřel dveře různých prostředí a zaměstnání (práce s lidmi s různým postižením, se závislostmi či psychickým onemocněním, dětmi a učiteli ve škole). Velice si vážím mnoha lektorů, kolegů a klientů, od kterých jsem se mohla něčemu naučit a inspirovat se. Jsem šťastný člověk s blízkými a přáteli po boku, kterým vděčím za mnohé a kteří mají moje díky.

Vzdělání

Speciální pedagogika (Pedf UK Praha, 2006), Sebezkušenostní kurz psychoterapie SUR se zaměřením na arteterapii (600 hod., SUR – Sdružení pro vzdělávání v psychoterapii, 2008), Školní pedagogicko-psychologické služby (Pedf UK Praha, 2021), Respektovat a být respektován (32 hod.), Arteterapeutický kurz (236 hod., VVAA – Vzdělávání v artefiletice a arteterapii), Výtvarná exprese (66 hod., Martina Weissgerber), Arteterapeutický psychoanalytický seminář (48 hod., Kamila Ženatá), Tělo jako nástroj (60 hod., Sdružení pro tvořivou dramatiku), Psychosociální výcvik (50 hod., Modrý klíč Praha), Úvod do psychosociální rehabilitace (20 hod., Práh Brno), Úvod do krizové intervence (16 hod., Modrá linka Brno), Poradenské dovednosti (16 hod., Podané ruce Brno), Vedení poradenského rozhovoru ve škole (16h., Společně k bezpečí), Management dobrovolnictví (24 hod., Hestia Praha)

Jana Vojtová

školková babička


"Napříč generacemi"

Jsem obyčejná babička (neobyčejná! pozn. redakce).

Co mě formuje

Mám ráda zvířata, přírodu a cestovaní. Nejhezčí chvíle prožívám s vnučkou. Vidím, jak roste, naslouchám jejím myšlenkám. V hlavě dětí jich je opravdu hodně a jsou velmi důležité - pro ně i pro nás.

Vzdělání

Život sám. Vždycky jsem si přála mít víc dětí, tak teď jich díky dceři Aničce a celému Edulínu mám rovnou 12 a jsem s nimi i v lese moc ráda.


Martin Sehnoutka

průvodce


"Turistický oddíl"

Lesy Hradce Králové pro mne byly vždy tak trochu druhým domovem. Již od mala jsem sem chodíval každý týden na výpravy s turistickým oddílem a obdivoval jsem sílu přírody. Snad i proto jsem vždy chápal, jak neuvěřitelně důležité a krásné je sdílet tyto pocity s těmi nejmenšími. S dětmi pracuji již od střední školy; ať už ve školkách, mateřských centrech či táborech, avšak nikde jinde než v Edulínu jsem nezažil, že by děti měly tolik možností poznávat jak svět, tak samy sebe. Mým snem je jednou založit podobný turistický oddíl, jako byl ten, do kterého jsem chodíval jako malý.

Co mě formuje

Ačkoliv jsem studentem pedagogiky již od střední školy, to nejdůležitější jsem se naučil od samotných dětí a jiných učitelů. Velice rád přijímám nové pohledy na svět a nejraději za nimi cestuji do jiných států. Neznám lepší pocit, než když se zapovídáte s člověkem a po rozloučení si v hlavě řeknete: "Páni, tohle je někdo, ke komu můžu vzhlížet". A upřímně, přesně to jsem si řekl, když jsem poznal tým Edulínu.

Vzdělání a praxe

Příměstský tábor Skautský Prázdninový klub (2017-2023)

Seminář Montessori dílničky (2018)

Střední škola Pedagogická - Předškolní a mimoškolní vzdělávání (2020)

Univerzita Hradec Králové - Anglický jazyk a společenské vědy se zaměřením na vzdělávání (2023)

Kurz první pomoci (2023)

Intenzivní stáž v USA zprostředkovaná univerzitou ve Findlay (2023)

Terka Tausingerová

průvodkyně


... Tvořím ...

Čtyřnohý průvodce Eda, český strakatý pes

zlepšovač nálady, mazlíček, školkový šašek 

" Samota mi není blízká"

Je to náš aktivní a společnost milující psí parťák, který nezkazí žádnou srandu. Rychle běhá, má rád děti a pobyt venku. Hlídá maringotku, je tichým společníkem a průvodcem ze světa zvířat. U maringotky má vlastní zázemí - kotec, aby měly obě strany klid a svůj vlastní prostor. Na výpravy chodí v čele. V roce 2019 složil canisterapeutické zkoušky a stal se z něho vzdělaný pes s diplomem :) 


Věrná kamarádka a milovnice lesa Yukča, oříšek

dobrosrdečná a čistá psí duše

Je milovnicí dětí, lesa a jídla všeho druhu. Yukča je oříšek s oříškově hnědýma očima, hustou srstí a velkým psím srdcem. Nejraději běhá bez vodítka, ráda dostává psí pamlsky (i ty lidské...:)) a ráda se hladí. Umí také štěkat a to zejména v případě, že se k maringotce přiblíží nová osoba. Než rozpozná známou tvář, varuje ostatní.